Drogi

 

W ubiegłą sobotę, z inicjatywy komisji rewizyjnej, radni sprawdzali stan techniczny dróg na terenie naszej Gminy. Nie muszę przypominać jaki on jest ale objazd ten pozwolił na określenie ogromu potrzeb w tym zakresie.

Pieniędzy na drogi mamy w tym roku niewiele więc postanowiliśmy wykorzystać je najlepiej jak potrafimy. Kamień na drogi został zakupiony w ilościach cało pojazdowych, samochodami o ładowności powyżej 20 ton. Jest on składowany na terenie oczyszczalni i rozwożony małym samochodem w poszczególne miejsca. Tutaj chciałbym podziękować Panu Krzysztofowi Kołodziejczykowi za udostępnienie na tydzień auta, gdyż gmina nie posiada niestety pojazdu, który miałby możliwość przewiezienia i "kiprowania" ok. 3 ton kamienia. A mały samochód to szybsze działanie i większa precyzja.

Nie ma możliwości w tym roku wysypywać kamienia na całej powierzchni drogi, więc będzie on wysypywany i równany ręcznie szczególnie w koleinach i "dziurach" w drogach bez asfaltu.

Być może niektórzy mieszkańcy będą zawiedzeni ale bardzo proszę o wyrozumiałość - postaramy się to zrobić skromnie ale jak najlepiej.

Ubytki w drogach asfaltowych będą naprawiane jeżeli tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą - myślę, że coś się zacznie dziać w tym temacie już w przyszłym tygodniu.

Na tą formę remontów również nie ma zbyt wiele pieniędzy ale powinno się udać doprowadzić te drogi do stanu używalności.

Radni, podczas wizytacji dróg, stwierdzili iż konieczny jest zakup minikoparki co pozwoliłoby systematycznie pogłębiać rowy, naprawiać przepusty oraz w szybszy sposób naprawiać wodociągi w przypadku awarii. Posiadanie takiego sprzętu pozwoli na szybką reakcję na zgłoszenia mieszkańców. Myślę, że ten temat należy załatwić jak najszybciej, aby nie trzeba było zlecać tych prac firmom zewnętrznym.

Stwierdzono również ogromną ilość dzikich wysypisk śmieci, które będą systematycznie sprzątane i likwidowane. Jeżeli stwierdzicie, że jest na Waszym terenie miejsce, które należy posprzątać, zgłaszajcie ten fakt radnym z Waszej miejscowości -  na pewno zostanie to miejsce uporządkowane.

Komentarze

  1. a czy może planujecie naprawić drogę na zamek ? jest to droga, którą najczęściej uczęszczają turyści i która jest wizytówka naszej miejscowości, niestety ta wizytówka wygląda jak wygląda i nie przynosi dumy (przynosi wielki wstyd) dla gminy 90% ludzi opisując wizytę na zamku nie omieszka wspomnieć o drodze, na której łatwiej pokrzywić felgi niż dojechać do celu

    OdpowiedzUsuń
  2. Co to za akcja policyjna pod Muzeum wczoraj miała miejsce?
    Proszę o należną informacje?

    OdpowiedzUsuń
  3. A może faktycznie część dróg mogły by nam zbudować instytucje zewnętrzne bez obciążania naszego budżetu. Innym gminom np.wyasfaltował wszystkie drogi transportu rolniczego Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych i Leśnych , bo oni budują po gminach tego typu drogi. Fundusz Urząd Marszałkowski dojazdowe. Sprawdźcie kategorie dróg ile których mamy bo też mamy i dojazdowe i transportu rolnego i może warto poskładać wnioski o całkowite sfinansowanie.Uda się to się uda ,nie to nie ,nie spróbujemy to się nie dowiemy.Sami to w życiu ich nie pobudujemy . Inni biorą ile się da to dlaczego my mamy nie brać. Każda zbudowana droga to sukces dla gminy. Zostały by nam na utrzymaniu tylko te z kategorią publicznych i łatwiej by nam było zadbać o nie czy tylko te zbudować.

    OdpowiedzUsuń
  4. A ja mam pytanie, bo cały poprzedni rok na nic pieniędzy nie było. Skąd były pieniądze na to szaleństwo asfaltowe przed samymi wyborami. Wzięliśmy kredyt,? pozyskaliśmy środki zewnętrzne na drogi ? a jeżeli pozyskaliśmy to czy asfaltowane były te drogi na które przyszły środki czy te które ściano asfaltować. I jeszcze jedno czy były zrobione pozwolenia na budowy czy teraz nam przyjdzie płacić kary.

    OdpowiedzUsuń
  5. wyjaśnijcie ludziom dlaczego nie ma pieniędzy bo na obiektywnym piszą że nie prawda. Piszcie ile płacimy kar i za co, ile spłacamy kredytów odsetek,

    OdpowiedzUsuń
  6. ~taka prawa ???26 marca 2015 01:45

    Osoba pisząca na obiektywnym o dziwo zna wszystkie najdrobniejsze przepisy prawa kodeksy, paragrafy, wielka szkoda że się nie podpisuje wiedzieli byśmy któż to taki wszystko wiedzący i tak dobrze w prawie obeznany. Niechże się ujawni, może byśmy ją przyjęli do pomocy w urzędzie na doradcę prawnego. co ma czas marnować na nikomu nie przydatnym wypisywaniu. Taka obeznana to jeszcze nie zaszkodziła by odrobina kultury i używanie słów takich jak ,,Pani " ,,Pani Burmistrz " a nie tak ...po nazwisku.

    OdpowiedzUsuń
  7. Dobrze że zawiedziony Staszek jeszcze te nazwiska z dużej litery pisze. Używanie entera i tworzenia akapitów też by się przydało.

    OdpowiedzUsuń
  8. Dobrze wiemy kto pisze na obiektywnym. Wiemy kogo jest strona. Najlepiej jej nie otwierać. Reakcja odpowiednia do osobowości piszących. Widzą w jaki sposób powinna być sprawowana praca na stanowisku urzędniczym i to boli.

    OdpowiedzUsuń
  9. ~drogi niczyje27 marca 2015 01:57

    Mamy w gminie sieć dróg która jest we władaniu, w administracji gminy,czyli o niedoregulowanym stanie prawnym. Za dawnych czasów ludzie byli wywłaszczani przez gminę z gruntów które szły na utworzenie sieci dróg publicznego korzystania. Grunty te ludzie utracili, ale gmina nie dokończyła spraw papierkowych bo miała to gdzieś i tak wiszą do dziś.nie ich własność i nie gminy Gmina jako płatnik podatku i gospodarz terenu nieruchomości na którym są zlokalizowane ma obowiązek je utrzymywać. Kto ma działkę przy takiej drodze lub z dojazdem po takiej drodze ma szereg problemów. Nie może zrobić podziału działki nie otrzyma pozwolenia na budowę itd. Stan prawny dróg gminnych powinien zostać uregulowany, czy to przez zasiedzenie, czy Decyzję Wojewody powołując się na ustawę z 1998 roku regulującą stan prawny dróg.

    OdpowiedzUsuń
  10. ~od strony prawa27 marca 2015 02:30

    Ustawa z dnia 13 października 1998 roku reformująca administrację publiczną. Nieruchomości które w dniu 31 grudnia 1998 roku pozostawały we władaniu jednostek samorządu terytorialnego ( gminy ) i nie stanowiły ich własności a zostały zajęte pod drogi publiczne z dniem 1 stycznia 1999 roku stały się z mocy prawa własnością gminy. Do dróg gminnych publicznych zgodnie z art 7 ustawy o drogach publicznych zalicza się drogi i te z Uchwałą Rady Gminy o zaliczeniu do dróg publicznych i te bez uchwały, o znaczeniu lokalnym nie zaliczone do innych kategorii a stanowiące uzupełniającą sieć dróg służących miejscowym potrzebom. Jeżeli takie drogi nie leżą na czyjejś działce lecz stanowią odrębne działki ewidencyjne z własnym numerem a w większości przypadków tak jest należy złożyć wniosek do Wojewody o wydanie decyzji stwierdzającej przejście na gminę prawa własności. Decyzja wojewody jest podstawą do wpisu do Ksiąg Wieczystych.Ustawa jest , ale bez wysłania wniosków do Wojewody samo się nie zrobi . Wnioski może składać zarówno gmina jak i każdy zainteresowany który ma w tym interes. Te sprawy już dawno powinny być uregulowane, bo takie drogi to prawdziwe utrapienie dla mieszkańców i problem tak z budową drogi jak i domów .

    OdpowiedzUsuń
  11. Wywłaszczając kogokolwiek, Gmina jest zobowiązana do zapłaty za grunty zabrane wbrew woli właścicieli tych gruntów.
    Ponadto zobowiązana jest do uregulowania pasa drogi geodezyjnie ustalając granicę.
    Minęły czasy komuny, zdawać by się mogło że miną też czas rabunku.
    Naruszenie stanu posiadania "bez względu na to kto to czyni", prawnie jest nie dopuszczalne.

    OdpowiedzUsuń
  12. wydał kasę przeznaczoną na rok 2015...ot cała sztuczka

    OdpowiedzUsuń
  13. Drogi gminne.... hmm lepiej nie komentować, kilkakrotnie starać się tylko o utwardzenie i dalej ma sie to w "D" chodzi mi o dojazd do nowych zabudowań!, trzeba na własny koszt utwardzać drogi gminne żeby jakoś dotrzeć wmiare normalnie do posesji!!! Dramat!

    OdpowiedzUsuń
  14. z innej beczki byłem zapisać w tamtym tygodniu dziecko do szkoły w nowej szkole pani która była na dole była tak zajęta rozmowom że nawet nie widziała jak przechodziłem jej słownictwo to ku... ci......... w szkole przy dzieciach to nie wypada co na to pani dyrektor

    OdpowiedzUsuń
  15. Dek-, ja osobiście bym się zastanowił czy na własną rękę utwardzać Gminną drogę.
    Możesz ponieść konsekwencje za dobre chęci, znam taki przypadek.

    OdpowiedzUsuń
  16. Nastąpiła zmiana godziny zebrania wiejskiego w Olchawie dot. wyboru Sołtysa . Miało być w czwartek o 18.00, będzie o 19.00

    OdpowiedzUsuń
  17. A czemu motylki z powiadomieniem nie idą po domach jak to bywało. Kto nie czyta internetu nie wie. A Pani Sołtys nie miała ich przypadkiem rozesłać ? to dlaczego tego nie robi ??? wybierać mają prawo wszyscy,czy tylko nieliczni wybrani którym się dalej cuda wianki obiecuje, asfalty wodociągi oświetlenia i Bóg wie co jeszcze , gdy w kasie dziura że aż Zakopane widać , w dodatku doprowadzona przez kogo ? Żenujące.

    OdpowiedzUsuń
  18. kto ludziom obiecuje ten kłamie . nowych szanujemy za prawdę i uczciwosć

    OdpowiedzUsuń
  19. Głosujcie na podwórko w Połomiu Dużym
    http://www.nivea.pl/Porady/ext/pl-PL/podworko

    OdpowiedzUsuń
  20. Z innej beczki. M.G. coś prorokowanie nie wyszło a mianowicie temat sekretarza gminy. Dawno temu jak przeszły wybory i wygrała Pani Więckowska prorokował, że teraz to będzie Grela i tyle napisał informacji na jego temat, na tyle ile go było stać. Z tym panem mu nie wyszło i ponownie ruszył temat sekretarza ale pisze, ze nikt nie chce pracować przy Pani burmistrz. niech nie zapomina, że to akurat należy do niej i to ona wybierze sobie kogoś kompetentnego na tak odpowiedzialne stanowisko. Dziwi mnie fakt interesowania się tymi sprawami.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

śmieci

Przedszkole w Nowym Wiśniczu