Gimnazjum

W dniu wczorajszym na stronie Urzędu Gminy ukazała się informacja o przetargu na " "Opracowanie audytów energetycznych i dokumentacji projektowych termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej w gminie Nowy Wiśnicz".

Przetarg ten dotyczy opracowania audytów energetycznych, opracowanie dokumentacji projektowych termomodernizacji budynków szkoły w Nowym Wiśniczu, budowanego obok gimnazjum oraz planowanego budynku stołówki.

Po przeanalizowaniu aktualnego stanu projektów budynku gimnazjum oraz wspomnianej stołówki okazało się, że należy je przystosować do obecnych warunków i przepisów gdyż były tworzone wiele lat temu wg standardów wtedy obowiązujących.

Dla budynku Zespołu Szkół przy ul Szkolnej zostaną wykonane

a) Inwentaryzacja techniczno - budowlana budynku wraz z instalacjami w zakresie niezbędnym do opracowania audytu energetycznego oraz dokumentacji projektowych związanych z termomodernizacją budynku, a także uruchomieniem w przyszłości pływalni znajdującej  się pod salą gimnastyczną.

b) audyt energetyczny określający zakres, parametry techniczne oraz ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, ze wskazaniem rozwiązania optymalnego, w szczególności z punktu widzenia kosztów realizacji inwestycji oraz oszczędności energii

c) projekt budowlany - w zakresie niezbędnym do prawidłowej realizacji optymalnego wariantu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego przewidzianego w audycie energetycznym, oraz w zakresie potrzebnym do uruchomienia w przyszłości pływalni, modernizację instalacji elektrycznej z uwzględnieniem systemów fotowoltaicznych, wymianę opraw oświetleniowych na energooszczędne modernizację systemu centralnego ogrzewania i c.w.u., z uwzględnieniem możliwości zastosowania odnawialnych źródeł energii

d) projekt modernizacji instalacji wentylacyjnej

e) projekt ocieplenia ścian zewnętrznych budynku, ocieplenia poddasza, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej w przypadku stwierdzenia przez audytora takiej potrzeby.

f) wykonanie projektu zamiennego wnętrz pomieszczeń basenowych uwzględniającego wymagania sanitarne, przeciwpożarowe oraz BHP

d) kosztorysy inwestorskie i przedmiary robót dla każdej branży

 Dla budynku gimnazjum:

a)Inwentaryzację budynku

b) audyt energetyczny

c) projekt budowlany obejmujący następujący zakres robót:

  • instalacji elektrycznej z uwzględnieniem montażu instalacji systemów fotowoltaicznych,


zamianę opraw oświetleniowych na energooszczędne,

  • instalacji systemu centralnego ogrzewania i c.w.u., z uwzględnieniem możliwości zastosowania  odnawialnych źródeł energii, uwzględniających możliwość podłączenia systemów C.O. , CWU oraz instalacji elektrycznej do  istniejącego  budynku  Zespołu Szkół.

  • modernizację instalacji wentylacyjnej,

  • ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, ocieplenie poddasza, wg wymagań wynikających z audytu


c) kosztorysy inwestorskie i przedmiary robót dla każdej branży

Dla projektowanego budynku stołówki szkolnej:

a) Zamienny projekt budowlany dostosowujący projekt do obecnych wymagań sanitarnych dla stołówek szkolnych wraz z projektami wszystkich branż jak wyżej.

b) kosztorysy inwestorskie i przedmiary robót dla każdej branży

Dodatkowo projekt będzie zawierać :

- projekt ujednolicenia kolorystyki fasad istniejących budynków ( Zespołu Szkół , gimnazjum) i projektowanego budynku stołówki

- projekt zagospodarowania terenu wokół budynków

-  wizualizację  istniejących  budynków ( Zespół Szkół , gimnazjum) i projektowanego budynku stołówki wraz z otaczającym je terenem, który będzie ujęty w projekcie zagospodarowania.

Wykonanie wszystkich projektów o których mowa w przetargu pozwoli na wykonywanie robót budowlanych wg obowiązujących obecnie standardów.

Pozwoli to uniknąć sytuacji kiedy zimą w budynku szkoły nie można skręcić ogrzewania gdyż wtedy  na jednym poziomie jest ciepło na drugim jest chłodno a na sali gimnastycznej jest 25 stopni Celsjusza.

Posiadanie kompletu aktualnych projektów zapewni gminie możliwość sprawnego i zgodnego ze sztuką budowlaną wykonywania kolejnych etapów budowy oraz staranie się w miarę możliwości o ich dofinansowanie.

W przyszłym roku, po uzgodnieniu wszystkich spraw dokumentacyjnych, ma ruszyć na nowo budowa budynku gimnazjum tak aby jak najszybciej oddać go do użytku.

Posiadanie dokumentacji dla basenu pozwoli na ubieganie się w przyszłości o środki unijne, jeżeli na takie inwestycje pojawi się zadowalające dofinansowanie.

Obecnie urzędnicy zaczęli pracę nad przygotowaniem kolejnego dużego przetargu na projekty termomodernizacyjne wszystkich budynków szkół działających na terenie gminy.

Przewidywane ogłoszenie przetargu to sierpień tego roku.

W dalszej kolejności zostaną wykonane audyty energetyczne i projekty termomodernizacyjne budynków komunalnych, budynków urzędów, świetlic, domów ludowych oraz remiz strażackich.

Wszystkie te budynki są w fatalnym stanie technicznym  a ich utrzymanie pochłania zwłaszcza zimą ogromne kwoty.

Do połowy przyszłego roku gmina powinna posiadać komplet dokumentacji i pozwoleń na w/w inwestycje co umożliwi staranie się o ich dofinansowanie w kolejnych latach.

Tej pracy z pewnością nie widać ale z pewnością przyniesie ona oczekiwane efekty w kolejnych latach.

Na termomodernizację budynków będzie można uzyskać od 50% do 85 % dofinansowania więc z pewnością jest o co walczyć.

Komentarze

  1. Trochę nie na temat chciałam napisać. Bardzo podobają mi się niewielkie zmiany, które obserwuję w centrum Wiśnicza. Piękne tablice informacyjne, równiutko przystrzyżona trawa, pomalowane drzwi do UM (tak się prosiły od dawna), wymiana powyginanych koszy na nowe. Brawo, w końcu ktoś to zauważył :) Moim zdaniem również towary ze sklepów nie powinny być wykładane na chodnik i eksponowane na zewnątrz na drzwiach... jak na bazarze, bo wygląda to trochę nieestetycznie. Psuje to wizerunek miasta. Jest targ koło poczty, więc tam proszę bardzo... Zresztą chodnik jest do przejścia, a nie do handlowania.

    OdpowiedzUsuń
  2. ZAPRASZAM


    http://www.zamekwisnicz.pl/2015/06/program-pracy-muzeum-ziemi-wisnickiej-w-okresie-wakacyjnym.html

    OdpowiedzUsuń
  3. ~proszę o interwencję.18 lipca 2015 01:42

    Zauważyłem w Olchawie wieeelkie drzewo z suchutkimi wielkimi konarami zwisającymi centralnie nad drogą powiatową i chodnikiem. Przy wichurze albo i bez spadną wprost na ludzi i samochody i dojdzie do tragedii.To miejsce zaraz za przystankiem gdzie był sklep na tym zjeździe z górki po prawej stronie gdzie ciężarowe auta stoją.Tam wogóle konary to lecą i fruwają wystarczy na chodnik spojrzeć jaki zawalony.

    OdpowiedzUsuń
  4. Audyt energetyczny jest potrzebny ale on jako ustawa jest już trochę przestarzały jak na obecne potrzeby. Nie uwzględnia modernizacji oświetlenia wbudowanego oraz ścian pomieszczeń nieogrzewanych np. piwnicznych. Przydało by się wdrażać w budynkach użyteczności publicznej audyt efektywności energetycznej. Ale efektywność energetyczna to bardzo szeroki temat. Od kiedy została opublikowana ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej żaden z czołowych producentów oprogramowania jak BuildDesk czy InterSoft nie wydał do tej pory oprogramowania ułatwiającego wykonywanie takich audytów efektywności energetycznej budynków.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

śmieci

Przedszkole w Nowym Wiśniczu