ZMIANY NA ZAMKU

Sezon turystyczny w roku 2017 na zamku w Wiśniczu będzie sezonem przełomowym.  Na zamku zagoszczą nowe technologie a samo zwiedzanie zostanie uatrakcyjnione.

Poniżej opis zmian które turyści zastaną w tym przepięknym miejscu.

Od początku kwietnia na wiśnickim zamku otwarty zostanie „Bastion VR” a w nim, atrakcja unikatowa w skali obiektów zamkowych nie tylko w Polsce. Zaprosimy turystów na podróż w czasie w technologii VR. Na najnowszych urządzeniach pozwalających na projekcję w tej technologii, turyści będą mogli wybrać się w podróż po wiśnickim zamku w scenerii XVII wieku, dzięki specjalnie do tego stworzonej aplikacji multimedialnej. Obejrzą podziemia zamku i zobaczą co się w nich znajdowało. Następnie przez dziedziniec wewnętrzny i sień dostaną się do zamkowej kuchni, w której gotowano według przepisów słynnego Stanisława Czernieckiego, autora pierwszej polskiej książki kucharskiej.   A skoro gotowano to i jedzono, więc nie zabraknie na naszej trasie przyjęcia wydanego dla gości Księcia Lubomirskiego. To wszystko obserwować będą z pozycji lotu nietoperza, które są jednym z symboli i atrakcji naszego zamku do dzisiaj. A skoro lot nietoperza to wzniosą się ponad malownicze wiśnickie wzgórza i zobaczą niezwykłą panoramę zamku, klasztoru i miasta, jeden z najcenniejszych w skali naszego kraju zespół architektoniczno-urbanistyczno-przestrzenny, który prawie bez większych zmian przetrwał do naszych czasów.

Oficjalny zwiastun tego wydarzenia można oglądnąć pod adresem:

https://www.facebook.com/zamekwisnicz/videos/1636642329978826/

Premiera Bastionu VR - Zamek w Wiśniczu  odbędzie się  30 marca 2017  godz. 14:00

W programie:

-           Otwarcie Bastionu VR

-           Finał konkursu premierowego dla szkół z Gminy Nowy Wiśnicz

-           Otwarcie "Cafe Bastion"

-           Przedstawienie nowej oferty turystycznej na rok 2017

Od początku kwietnia zostanie otwarta „Cafe Bastion”. Po podróży w technologii VR oraz zwiedzaniu zamku, Krypty Grobowej, tajemniczych przejść w podziemiach i z pewnością niezapomnianych wrażeniach, turyści będą mogli zasiąść w nowej kawiarni   i przy kawie, herbacie lub gorącej czekoladzie zadumać się nad przeszłością                 i przyszłością. W wyjątkowym miejscu, w którym przenikną się wiek XVII z XXI.      „Cafe Bastion” to nie będzie jednak zwykła kawiarnia. Przez Wiśnicz przebiegał Szlak Węgierski, a twierdza wiśnicka i stacjonująca w niej załoga strzegły słynnych transportów win z Tokaju i Egeru. „Cafe Bastion” we współpracy z historyczną tarnowską winiarnią LIPPÓCZY PINCE, zaoferuje wyjątkową ofertę win tokajskich           i egerskich, a od jesieni w specjalnie przystosowanej piwnicy zamkowej możliwość wynajmu własnej piwniczki win oraz prowadzenie degustacji klasy Premium.

Trasa turystyczna po Zamku w Wiśniczu zostanie tak zmieniona, aby w sposób jak najciekawszy prezentować turystom z jednej strony, wszystko to co najważniejsze w historii zamku a z drugiej, jak wyglądało życie codzienne jego mieszkańców, z jakimi spotykali się problemami i jak je rozwiązywali. Dużo miejsca poświęcone zostanie rodom Kmitów  i Lubomirskich, głównym twórcom potęgi zamku oraz Stanisławowi Czernieckiemu, marszałkowi dworu Aleksandra Michała Lubomirskiego, autorowi pierwszej polskiej książki kucharskiej, do której wiele przepisów opracowywał właśnie na wiśnickim zamku.

Inna,  będzie od maja oferta zwiedzania Kaplicy zamkowej i Krypty Rodowej rodziny Lubomirskich. Na tej trasie turystycznej dowiemy się o barokowej ceremonii pochówku - Pompa Funebris, o historii kaplicy oraz o członkach rodziny Lubomirskich, którzy spoczywają w krypcie.

Będąca stałym elementem ekspozycji zamku, wystawa rzeźb artysty prof. Czesława Dźwigaja zostanie powiększona o ekspozycję przybliżającą proces powstawania rzeźby. Od fazy projektowo - rysunkowej, przez model rzeźbiony w glinie, gipsową formę, kończąc na odlewie wykonywanym w niezwykle trwałym materiale jakim jest brąz. Przestronne, surowe wnętrza zamkowe są znakomitym tłem do wyeksponowania różnych formy działalności artysty takich jak: polichromie ścienne, ołtarze, monstrancje, stacje drogi krzyżowej oraz rzeźby monumentalne. Ekspozycja w nowej aranżacji udostępniona zostanie w czerwcu br.

Trasa multimedialna którą turyści będą podróżować w Bastionie VR istnieje naprawdę i po dokonaniu niezbędnych prac w podziemiach zamku i bastionu południowo - zachodniego zostanie udostępniona turystom na żywo. Począwszy od podziemi, poprzez tajne przejście na dziedziniec wewnętrzny, kuchnię i salę bankietową dotrzemy na galerię Sali Rycerskiej z której zobaczymy dzisiejszy krajobraz Nowego Wiśnicza i porównamy sobie to wszystko z obrazem sprzed 400 lat jaki mieliśmy możliwość oglądać w czasie podróży w technologii VR. Trasa Nietoperza zostanie udostępniona do zwiedzania w czerwcu br.

Również w ekspozycjach Muzeum Ziemi Wiśnickiej przy ulicy Zamkowej 13 od kwietnia nastąpią zmiany. Szopka autorstwa Zbigniewa Wójcickiego już na ostatnie Święta Bożego Narodzenia zyskała nową, odświeżoną aranżację, została przeniesiona do Dzwonnicy przy Plebanii w Nowym Wiśniczu i pięknie wyeksponowana w tym wyjątkowym miejscu. Budynek Muzeum Ziemi Wiśnickiej po przeprowadzeniu koniecznych prac remontowych i zmianie organizacji dotychczasowych ekspozycji malarstwa i rzeźby uzyska powierzchnię, która wykorzystywana będzie dla ekspozycji zmiennych. Otwarcie pierwszej z nowych wystaw planowane jest w czerwcu przed obchodami 15 rocznicy założenia Muzeum.

Zapraszam do odwiedzenia stron internetowych:

www.zamekwisnicz.pl        www.facebook.com/zamekwisnicz

Zapraszamy do zwiedzania zamku :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

śmieci

Przedszkole w Nowym Wiśniczu